Faculty and Staff

 

Administration

Secondary School

Elementary School

Program Staff

Custodial Staff

Transportation Staff

Cafeteria Staff

 

Administration

Name Title 
Frederick Hall, Jr Superintendent
Jennifer Gaffney Building Principal

 

Secondary School

Name Department 
Carole Ashbridge Library Media Specialist
James Barber Technology and Driver Education
Jennifer Berie Spanish
Ronald Berie Chairperson/Secondary 8:1
Paul Buell Music
Sandra Butler Mathematics
Jacques Cerow Computer Technology Coordinator
Sonya Esposito English
Tobin Fingar Computer Ed./Business
Leslie Gayne Mathematics
Barbara Gillett Science
Daniel Green Physical Education
Sean Haley Social Studies
Robert Hand English
Susanne Hochmuth Spanish
Lisa Ingerson Science
Walt Jacobs Social Studies
Johanna Keeler Art
Kara Kleiboer Physical Education
Janet Quinn Science
Nikki Piiparinen Resource Room
Suzanne Smith School Nurse
Sharon Thornber English
Amy Timerman Mathematics
Lyle Weaver Health
Jeffrey Wekar Social Studies
Ryan Tastor Guidance

 

Administration

Secondary School

Elementary School

Program Staff

Custodial Staff

Transportation Staff

Cafeteria Staff

 

Top of Page

 

Elementary Faculty

Name Department
Rosanne Danega Kindergarten
Kathryn Reichhart Kindergarten
Rebecca Lawler Grade 1
Daphne Sterling Grade 1
Brenda Schultes Grade 1
Steve Baytos Grade 2
Gwendolyn Phillips Grade 2
Kathleen Allan Grade 3
Patti Stephens Grade 3
Teri Berger Grade 4
Jeff Robbins Grade 4
Sharon Moore Grade 5
Raymond Spahn Grade 5
Michelle Sylvester Grade 6
Christina Reinhardt Grade 6
Deborah Davis Music
Patricia Newell Reading Recovery
Lynn Bashaw Resource Room
Alynda Haycock Reading Recovery
Ingrid Tocornal Elementary 8:1
Carol Barkley BOCES - Psychologist/CSE and CPSE Chair
Sharon Martin BOCES - Speech
Anita Henry BOCES - Speech
Sarah Derouin BOCES - OT/PT

 

Administration

Secondary School

Elementary School

Program Staff

Custodial Staff

Transportation Staff

Cafeteria Staff

 

Top of Page

 

Program Staff

Name Job Title 
Julie Gayne District Treasurer
Sheri Rose Secretary to the Superintendent/District Clerk
Sheryl Crandall Secretary to Principal
Kathy Revelle Senior Account Clerk
Eileen Townsend Guidance/School to Work
Marlene Lennox CSE/CPSE Secretary
Teresa Burt Teacher Aide
Susan Chawgo Teacher Aide
Amie Cousins Teacher Aide
Jorene Dame Teacher Aide
Amy Del Prete Library Aide
Michele Ellis Teacher Aide
Carol Hall Teacher Aide
Nina Rhyner Teacher Aide
Brenda Scordo Teacher Aide

 

Administration

Secondary School

Elementary School

Program Staff

Custodial Staff

Transportation Staff

Cafeteria Staff

Top of Page

 

Custodial Staff

Name Job Title
Buildings and Grounds
Patty Akin Cleaner
Corinne John Cleaner
Peggy Rielly Cleaner
Dave Simmons Cleaner
Mark Vandermill Cleaner

 

Administration

Secondary School

Elementary School

Program Staff

Custodial Staff

Transportation Staff

Cafeteria Staff

Top of Page

 

Transportation Staff

Name Job Title
Paul Gibbs Mechanic-Driver
Sheila Alcombrack Bus Driver
Donald Bachner Bus Driver
Gayle Boulton Bus Driver
Roger Brunet Bus Driver
Jodie Foster Bus Driver
Edward Mereand Bus Driver
Brenda Rogers Bus Driver

 

Administration

Secondary School

Elementary School

Program Staff

Custodial Staff

Transportation Staff

Cafeteria Staff

Top of Page

 

Cafeteria Staff

Name Job Title
Brian Doxtater Cafeteria Manager/Cook
Joanne Patrick Cook
Peggy Rielly Cafeteria Worker
Dana Thompson Cook

 

Administration

Secondary School

Elementary School

Program Staff

Custodial Staff

Transportation Staff

Cafeteria Staff

 

Top of Page

 

Home Page

 

Copyright 2006-2017 Sackets Harbor Central School.  All rights reserved.